Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
28 29 2
4 5 10
11 12 15
18 20 23 24
25 27 29 30
2 4 5 7

 

 

Mirė buvęs Krašto apsaugos ministerijos generalinis inspektorius A. Garsys

2018.09.26
image

Eidamas 76-metus, JAV mirė Algimantas Valdas Garsys,  buvęs Krašto apsaugos ministerijos generalinis inspektorius. Velionio šeimai Krašto apsaugos ministerijos ir Lietuvos kariuomenės vadovybė reiškia nuoširdžią užuojautą.

 

1997-2000 m., būdamas  Krašto apsaugos ministerijos generaliniu inspektoriumi, A. Garsys prisidėjo prie Lietuvos kariuomenės drausmės, Rikiuotės statutų, „NATO terminų žodyno“, Karinių uniformų dėvėjimo taisyklių kūrimo. Jis parengė jaunojo kario kurso ir instruktorių rengimo programas, prisidėjo prie Mokymo ir doktrinų valdybos, Karo medicinos tarnybos struktūros ir Lietuvos kariuomenės struktūros bei etatų, atitinkančių NATO standartus, kūrimo. Jam taip pat teko dirbti rengiant karininkų karjeros projektus, ruošti  ir tobulinti įvairius krašto apsaugos sistemos dokumentus, kad šie atitiktų NATO standartus.

 

In memoriam Algimantui Vladui Garsiui

 

Algimantas Vladas Garsys  gimė 1942 m. gegužės 10 d. Dusetose. Baigiantis Antrajam pasauliniam karui su tėvais pasitraukė į Vokietiją. Į Lietuvą buvo grįžęs po Lietuvos Nepriklausomybės atgavimo, 1997- 2000 m., kaip Jungtinių Amerikos valstijų jūrų pėstininkų karininkas, atsargos pulkininkas, norėdamas perteikti karinę patirtį kuriant  krašto apsaugos sistemą. Tuo metu jis vadovavo Krašto apsaugos ministerijos Generalinei inspekcijai ir dirbo kartu su krašto apsaugos ministro Česlovo Stankevičiaus vadovaujama  komanda, kurioje viceministru darbavosi ir kitas iš JAV atvykęs atsargos pulkininkas Jonas Algirdas Kronkaitis, vėliau paskirtas Lietuvos kariuomenės vadu.

 

1944 m. Garsių šeimai pasiekus Vokietiją ir apsigyvenus perkeltųjų asmenų stovykloje prie Štutgarto miesto Vakarų zonoje, teko laukti galimybės persikelti į JAV. 1949 m. giminių kvietimu šeima išvyko į JAV  ir apsigyveno Vusterio mieste Masačusetso valstijoje.

 

1966 m. išvyko į Amhersto miestą, kur studijavo Masačusetso universitete. Dar mokydamasis, o vėliau ir universitete, A. Garsys priklausė Lietuvių skautų draugijai ir Lietuvių sporto klubui. Taip pat atstovavo mokyklos sporto klubo krepšinio ir lengvosios atletikos komandoms. Būdamas aktyvus sportininkas, dalyvavo Šiaurės Amerikos sporto žaidynėse. Baigęs universitetą gavo magistro laipsnį ir įgijo fizinio lavinimo trenerio specialybę, o 1967 m. baigė jūrų pėstininkų kursus.

 

1968 m. dalyvavo Vietnamo kare. Po metų buvo paskirtas Quantico (Virdžinijos valstija) jūrų bazės bataliono materialinio tiekimo skyriaus viršininku.

 

1971 m. baigė Monterėjaus (Kalifornijos valstija) Karinį kalbų institutą, išmoko tajų kalbą. Dvejus metus buvo JAV patarėjas Tailando karališkajame jūrų pėstininkų korpuse.

 

1975 m. tarnavo JAV divizijos Quantico materialinio tiekimo skyriaus viršininko pavaduotoju. Čia baigė desantininkų karo mokyklą.

 

1976–1979 m. dėstė jūrų pėstininkų korpuso mokykloje Albanyje (Džordžijos valstija). 1980 m. baigė jūrų pėstininkų štabo vadų koledžą.

 

1980–1985 m. buvo paskirtas štabo karininku ryšiams su JAV Kongresu, Pentagonu ir operatyviniais štabais. 1986 m. vadovavo operatyviniam daliniui Okinavoje (Japonija), Pietų Korėjoje.

 

1987 m. baigė Gynybos sistemų valdymo koledžą Fort Belvoire (Virdžinijos valstija). Dirbo jūrų korpuso štabe Vašingtone valdymų ir kontrolės sistemų vadovo pavaduotoju. 1988 m. buvo suteiktas JAV jūrų pėstininkų pulkininko laipsnis.

 

1989 m. baigė Nacionalinio gynybos universiteto Vašingtone Jungtinių pajėgų koledžą. Dirbo generolo H. N. Švarckopfo štabe, per Persijos įlankos karą 1991 m. vadovavo kariuomenės aprūpinimo skyriui. 1991–1993 m. buvo jūrų pėstininkų korpuso materialinio tiekimo centro Barstow (Kalifornijos valstija) vadovas.

 

A. Garsys JAV kariuomenėje tarnavo 26 metus, septynerius iš jų praleido užsienyje, studijavo septyniose karinėse ir civilinėse mokymosi įstaigose. Pulkininkas A. Garsys buvo dalyvavęs daugelyje kovinių operacijų Vietname ir dvejose Irake. Už ištikimą ir profesionalią tarnybą A. Garsys buvo apdovanotas septyniais asmeniniais medaliais ir dar tiek pat apdovanojimų pelnė su kitais dalinio kovotojais.

 

Išėjęs į atsargą kartu su Lietuvos ir kitų Baltijos šalių išeiviais, tarnavusiais JAV karinėse pajėgose, aktyviai dalyvavo Baltijos instituto Vašingtone veikloje, buvo valdybos narys. Šio instituto tikslas buvo palaikyti ryšius su JAV politikais ir karine vadovybe keliant Lietuvos gynybos klausimus po Nepriklausomybės atgavimo, prisidėti prie Lietuvos kariuomenės kūrimo.

 

Visą gyvenimą A. Garsys gilino karines žinias, buvo pavyzdingas ir drąsus karininkas, ištikimai besilaikantis kario priesaikos. Nors iš Lietuvos išvyko būdamas vaikas, augo šeimoje, kurioje buvo puoselėjamas lietuviškumas ir pagarba gimtajam kraštui - Lietuvai. Todėl nenuostabu, kad atsiradus galimybei, jis palikęs šeimą ir savo asmeninį gerbūvį, atvyko į Lietuvą prisidėti prie Lietuvos kariuomenės kūrimo ir pasirengimo stoti į NATO. Karininkas tvirtai tikėjo, kad Lietuva taps šio stipraus gynybinio Aljanso dalimi ir tai jo gimtinei suteiks saugumą bei karinę pagalbą, kad skaudi okupacinė patirtis niekada nebepasikartotų.

 

Ne kiekvieno žmogaus gyvenimą lydi priesaikos žodžiai, kuriais įsipareigojama kitam žmogui, tačiau kiekvieno kario priesaika yra įsipareigojimas ištikimai tarnauti savo šaliai. Šviesaus atminimo A. Garsys buvo ištikimas JAV, tačiau niekada nepamiršo ir savo gimtojo Lietuvos krašto.

 

Parengė Danguolė Bičkauskienė, Lietuvos kariuomenės kanceliarijos vyr. patarėja

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas kam@kam.lt
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media