Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
28 29 2
4 5 10
11 12 15
18 20 23 24
25 27 29 30
2 4 5 7

 

 

Čagčarane – didžiausia iki šiol nusiginklavimo ceremonija

2012.05.29
image

Gegužės 28 d. Afganistano Goro provincijos sostinėje Čagčarane 120 buvusių kovotojų iš penkių grupuočių su vadu Ahmadu Habibula (Ahmad Habibullah) atsisakė ginkluotos kovos, sudėjo ginklus ir prisijungė prie reintegracijos programos.

 

Buvusių kovotojų nusiginklavimo ceremonija vyko provincijos gubernatoriaus dr. Abdullah Heiwado biuro kieme. Ceremonijoje dalyvavo NATO Tarptautinių saugumo paramos pajėgų (angl. International Security Assistance Force, ISAF) reintegracijos proceso direktorius gen. mjr. Davidas Hookas, Afganistano taikos ir susitaikymo junginio sekretoriato operacijų direktorius Azizas Ahmadzai, Lietuvos vadovaujamos Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupės (PAG-15) vadas pulkininkas Artūras Radvilas, PAG civilinio elemento vadovas Jurgis Stanaitis, EUPOL misijos padalinio vadovas Čagčarane komisaras Artūras Kemežys, Goro provincijos policijos kriminalinių tyrimų padalinio patarėjas komisaras Dmitrijus Kumašovas vietos saugumo pajėgų atstovai, taip pat vietos valdžios organizacijų nariai, spaudos atstovai.

 

120 ginklus sudėjusių kovotojų yra iš Goro provincijos Čagčarano rajono, Allahyaro kaimo. Ceremonijoje jie atidavė savo turėtus lengvuosius šaulių ginklus ir amuniciją, prieštankinius ginklus RPG-2, minosvaidžių ir artilerijos pabūklų minas, pistoletus, beatošliaužį pabūklą, BM1 raketų paleidimo sistemą ir keturias raketas, kulkosvaidžius ir radijo stotis. Iš viso buvę kovotojai atidavė per 80 vienetų įvairių ginklų ir amunicijos.

 

„Goro provincijoje šiais metais ginklus sudėjo iš viso daugiau negu 240 buvusių kovotojų. Jūs tampate tikrais savo valstybės piliečiais, kuriančiais iš naujo ne tik Afganistaną, bet ir savo gyvenimus. Šiandien džiaugiuosi tokiu gausiu nusiginklavimu ir vis labiau gerėjančia situacija Gore“, – ceremonijoje kalbėjo PAG-15 vadas pulkininkas Artūras Radvilas.

 

Kaip teigia PAG civilinio elemento vadovas J. Stanaitis, pasidavusių kovotojų sieti su sukilėliais negalima. „Gore nėra aktyvių sukilėlių, vykdančių sistemingas reguliarias atakas prieš ISAF pajėgas, Afganistano nacionalines saugumo pajėgas ar vyriausybės atstovus provincijoje. Tai, kad vis daugiau buvusių kovotojų, kaip ir šie 120 buvusių kovotojų, rodo, kad Gore pastaruoju metu vis labiau įsibėgėja genčių susitaikymas. Atiduodami savo ginklus šie buvę genčių kovotojai įsipareigoja gyventi santarvėje su kitomis provincijos gentimis“.

 

Ginkluotę buvę sukilėliai perdavė vietos valdžios ir nacionalinių saugumo pajėgų atstovams, o pastarieji sudėjusiems ginklus įteikė Koraną ir nacionalinį Afganistano apdarą – apsiaustą čapaną.

 

„Gyventi gerai – reiškia gyventi saugiai ir laisvai. O saugiai ir laisvai gyvensime tik tada, kai nekovosime vieni prieš kitus. Kova sukilėlių gretose nepateisino mano vilčių, buvau apgautas ir nemačiau teisybės“, – paklaustas apie nusiginklavimo motyvus, kalbėjo buvęs kovotojas mula Nasrula.

 

Gegužės 13 d. Afganistane paskelbtas trečiasis atsakomybės už saugumą perdavimo vietos pajėgoms etapas, į kurį pateko trys Goro provincijos rajonai – Lal va Sardžangalas, Čahar Sada ir Daulatjaras. Šiuo metu atsakomybės perdavimo procesas vyksta teritorijoje, kurioje gyvena apie 70 procentų provincijos gyventojų.

Goro provincijoje Afganistano taikos ir reintegracijos programa (angl. Afghanistan Peace and Reintegration Program) rūpinasi Taikos komitetas (angl. Provincial Peace Committee, PPC), kurį sudaro 23 nariai. Ši programa, kuri šalyje veikia nuo 2011 metų vasario, reintegrantams suteikia galimybę įgyti specialybę arba pradėti savo verslą, pakeisti gyvenimo būdą atsisakant kovos. Tam, kad buvę kovotojai nebūtų atstumti savo bendruomenės, organizuojami projektai, kurie yra naudingi ne tik jiems patiems, bet ir visai bendruomenei.

 

Šiuo metu tarnybą Lietuvos vadovaujamoje Goro provincijos atkūrimo grupėje atlieka penkioliktoji karių pamaina (PAG-15), kuri suformuota daugiausia iš Didžiosios kunigaikštienės Birutės motorizuotojo pėstininkų bataliono karių. Tai jau antroji PAG Lietuvos karių pamaina, kurios pagrindą sudaro Birutės bataliono kariai – dalinio kovinė vėliava Afganistane plevėsavo 2008 m.

 

Šių metų sausio 4 d. Afganistano Goro provincijos sostinėje Čagčarane paskelbus atsakomybės už Čagčarano miestą ir jo rajono saugumą perdavimo vietos valdžiai pradžią, nuosekliai didinama vietos saugumo pajėgų – kariuomenės ir policijos – atsakomybė už savo šalies saugumą. Taip pat yra stiprinami vietos administracijos gebėjimai ir tęsiami vystomojo bendradarbiavimo projektai. Čagčarane veikiančios Lietuvos vadovaujamos Goro provincijos atkūrimo grupės pagrindinė užduotis bus rengti Afganistano nacionalines saugumo pajėgas, didžiausią dėmesį skiriant patariamajai funkcijai.

 

Goro provincijos atkūrimo grupės stovykloje Čagčarane kartu su Lietuvos kariais ir civiliais tarnauja ir dirba Gruzijos, Japonijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Lenkijos, Suomijos, Čekijos, Ukrainos, Kroatijos ir Bulgarijos atstovai.

 

Parengė: PAG-15 visuomenės informavimo karininkas – vyr. ltn. Jurgis Norvaiša

Nuotraukų autorius vyr. ltn. J. Norvaiša

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas kam@kam.lt
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media